DNES 10 % SLEVA + DOPRAVA ZDARMA OD 1000 Kč!

O nás - proč a jak vznikla solární plachta CorniSun

Solární plachta cornisun
Jak to všechno začalo?

Pořídil jsme si bazén, 3 x 6 metrů. S pochozím zastřešením, abychom se tam mohli v létě koupat a chodit i když prší a také jsem se dočetl,
 že budu mít díky němu teplý bazén, bez jakéhokoliv ohřevu a že se v pohodě budu koupat od dubna do října.
Také mi bylo doporučeno tepelné čerpadlo na ohřev vody a já jsem k tomu dokoupil, modrou, neprůhlednou, silnou a těžkou, solární bublinkovou plachtu v jednom kuse.

První problém byl, že pokud se manželka s dcerami chtěly jít koupat, musely tu bublinkovou plachtu sundat z hladiny a nějak ji srolovat nebo spíš namačkat vedle bazénu. Jelikož ale byla jednodílná plachta těžká a neskladná, nechodily se koupat dřív, dokud jsem nepřišel domů a nesundal ji. Takže se plachta přestala používat a nakonec šla z domu. Máme přece zastřešení, díky kterému se ohřívá voda a udrží jí teplou! 
Druhý problém byl, že voda dosahovala stěží 25°C, i když tepelné čerpadlo běželo až se z něj kouřilo, slunce pálilo co mohlo a pod zastřešením bylo 70°C. Stejně se holkám do tak "studené" vody nechtělo. Kdo má manželku nebo přítelkyni, ví o čem mluvím.

Ohřev a ochlazování vody v bazénu.

Zjišťoval jsem, proč se voda pořád neohřívá a přišel jsem na zajímavé věci, které mi prodejci zastřešení ani bazénu neřekli. Ona se totiž voda, pokud není zakrytá hladina bublinkovou plachtou, příšerně rychle ochlazuje a to i pod zastřešením. Ochlazuje se totiž díky odpařování, což jsem zjistil při měření teploty vody a vzduchu pod zastřešením, při přípravě patentu ohřevu vody v zastřešených bazénech, který popisuji tady. Takže zatímco tepelné čerpadlo dodávalo (za velké peníze) do vody hromadu tepla, většina z něho odpařováním zase uteklo do vzduchu. 

První pokusy se zakrytím hladiny bazénu.

V USA jsem v roce 2009 našel výrobce tzv. solárních kruhů SolarSunRings. Vyzkoušel jsem je a začal dovážet a prodávat. Vypadaly jako obrovská nafukovací pizza (průměr 150 cm) a proti odparu a ochlazování vody fungovaly docela dobře. Byly průhledné, takže se voda skrz ně ohřívala a zároveň bránily odparu a ochlazování. Horší už to bylo s kvalitou, protože neustále ucházely, praskaly a byly 3 x dražší, než naše současná solární plachta Cornisun.

Dlouhá cesta vývoje solární plachty Cornisun.

Tak došlo k tomu, že jsme začali vyrábět bublinkovou plachtu podle "vlastního" receptu. Již na začátku, v roce 2012, byla vyráběna ze směsi polyethylenu a nylonu, což zaručovalo její vysokou pevnost i při relativně tenké síle 200 micronů. Pevnostně je srovnatelná s běžnou polyethylenovou plachtou o síle 400 micronů, při poloviční hmotnosti a lepší ohebnosti. Rozdíl v pevnosti je podobný, jako mezi obyčejným sklem v okně u domu a tvrzeným sklem v autě.
Byla do ní také od začátku dodávána dlouhodobá UV ochrana, přísada, která zaručuje odolnost vůči slunečnímu záření a její trvanlivost 4 - 5 let. 
Bubliny měla o průměru 25 mm a barvu jemně namodralou. Jak jsme ale zjistili, velké bubliny byly náchylnější k prasknutí, protože čím větší bublina, tím slabší byla její stěna (jako u nafukovacího balonku). A zároveň skrz namodralou plachtu přeci jenom procházelo méně slunečního záření, potřebného pro ohřev vody, než přes čirou.

Tak vznikla současná solární plachta Cornisun.

Postupem času a nabýváním zkušeností, jsme dospěli k současné podobě plachty. Vyrábí se na výrobní lince u nás v ČR. Je čirá, průhledná, s bublinami o průměru 10 mm. Materiál o síle 200 micronů je směs polyethylenu a nylonu s dlouhodobou UV ochranou. Díky tomu je měkká, ohebná a zároveň pevná, bublinu mezi prsty neprasknete a slunce ji svým zářením nevysuší a ona jen tak rychle nezkřehne a nepopraská. Toť vše.

Tak probíhal od roku 2008 proces vzniku solární plachty Cornisun. Vše vzniklo díky mojí snaze ušetřit za ohřev vody v bazénu, přitom ho mít teplý a zároveň co nejúčinněji a nejlevněji zabránit jejímu odpařování. Zároveň jsem chtěl, aby manipulaci s plachtou zvládla i moje, tehdy osmiletá, dcera a já nemusel pokaždé, když se chtěla jít koupat (jsem hrozně línej člověk), chodit sundávat plachtu z hladiny a potom ji tam zase nandavat.

Proč je (podle mě) dělená plachta lepší než jednodílná?

Na našem bazénu 3 x 6 m používám 4 ks plachty o šířce 150 cm a délce 3 m, položené napříč. Malá dcera přijde, vytáhne plachty na břeh, sroluje je do ruličky nebo složí a položí vedle bazénu. Po koupání je zase nasune na hladinu a urovná, bez překážejícího navijáku, jednoduše a lehce.Jaroslav Málek

Máte dotaz, chcete se poradit? Zavolejte mi:
tel. 266 312 425,   mob. 774 376 464

S přáním všeho dobrého Ing. Jaroslav Málek
Majitel firmy a výrobce Solární plachty CorniSun®

Přečtěte si také: Recenze našich zákazníků >>>

CENY SOLÁRNÍ PLACHTY CORNISUN NAJDETE ZDE >>>